top of page
IMG_0130.jpg

Armada-Królestwo- wystawa prezentująca projekty Tomasza Armady oczami fotografów i fotografek w Kowalsky Gallery w Bochni
Fotografki i fotografowie: Dawid Furkot, Natalia Kabanow, Michał Korta, Agnieszka Murak, Piotr Nykowski, Karolina Wojtas
Kuratorzy: Michał Korta, Agata Zborowska

W Kowalsky Gallery w Bochni odbyła się fascynująca wystawa "Królestwo", na której przedstawiono fotografie autorów przedstawiających projekty Tomasza Armady. Jego projekty ubrań, stylizacje i sesje zdjęciowe nie tylko odzwierciedlają narodowe fantazje, ale także klasowe aspiracje i konsumpcyjne pragnienia, zręcznie ukazując dysproporcje między rosnącym kapitałem ekonomicznym a niskimi kompetencjami kulturowymi.

W Królestwie Armady, przestrzenie lumpeksu, bazaru i supermarketu stają się źródłem inspiracji i materiałów, które są często zepchnięte na margines świata mody. Błyszczące żakardy, poliestrowe dresy, panterkowe tkaniny z lumpeksu – to, co Armada nazywa "biedamateriałami", staje się surowcem do tworzenia niepowtarzalnych modeli. Projektant przetwarza resztki, szmaty i śmieci systemu mody na unikatowe dzieła sztuki, podkreślając, że te elementy, choć pogardzane, są nieodłączną częścią tego systemu.

Wystawa ukazuje dwie przenikające się opowieści. Pierwsza to historia samego projektanta, którego stylizacje i selfie zamazują granicę między publicznym a prywatnym. Druga to spojrzenie zewnętrznych fotografów, którzy przedstawiają różne aspekty współczesnej fotografii mody, od portretu po fotografię studyjną czy teatralną.

Na wystawie prezentujemy dwie przenikające się opowieści. Autorską, tkaną w różnych mediach przez samego projektanta, który w swoich stylizacjach – ale też selfie „po godzinach” – świadomie zaciera granicę między publicznym i prywatnym. Ta opowieść przeplata się z zewnętrznym spojrzeniem fotografów, których prace pokazują różne odsłony współczesnej fotografii mody. Od portretu, poprzez dokument, aż po fotografię studyjną czy teatralną. Korzystając z różnorodnych form wyrazu i estetyk, odwołując się do innych wrażliwości, nie tylko reinterpretują twórczość młodego projektanta, ale również dokumentują w ten sposób zjawisko współczesnej mody. Mody, która się wtrąca.

fotografie Michał Korta
12.02.2022-14.03.2022 Kowalsky Gallery Bochnia

OPIS
KAMPANIA
WIDEO
LOOKBOOK
bottom of page