top of page
Równorodność, indywidualna wystawa w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie,
Równorodność" – Tomasz Armada s Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie
Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie gości ekscytującą wystawę "Równorodność. Kolekcja Tomasza Armady", gdzie Tomasz Armada, outsider polskiej mody, łączy siły z publicystką Agatą Pyzik. W tej kolekcji refleksyjnie, bezlitośnie i z nutką dowcipu, przedstawiają, jak z pasją Polacy patrzą i opisują samych siebie.
Plakat w stylu Patryka Vegi, rozbudowany i lekko monstrualny, stanowił intrygujące zaproszenie na wystawę. Kuratorką tego nietuzinkowego projektu była Agata Pyzik, autorka błyskotliwej książki "Biedni, ale seksi", która w duecie z Armadą kusiła podwójnym urokiem. W ramach cyklu "Rzeczy kultowe", ukazującego kulturowe fenomeny posttransformacyjnej Polski, wystawa "Równorodność" prezentuje 13 współczesnych "typów polskich" w sposób bezlitosny i pełen czarnego humoru, stawiając pytanie: kim tak naprawdę są "Polacy i Polki"?
Tomasz Armada wyjaśnia, że celem wystawy było stworzenie kolekcji nie tylko z ubrań, ale również wyjście poza tradycyjne ramy, wykorzystując prace wideo i instalacje. W ramach tej wystawy, znajdującej się w sali Muzeum Etnograficznego, zaprezentowane są postaci, które luźno nawiązują do XIX-wiecznej kategorii etnograficznej "typów ludowych". Tworzyliśm te postaci, czerpiąc z wyobrażeń i stereotypów z medii i popkultury.
W tej przestrzeni, naszpikowanej iluzjami, fejkowymi tożsamościami i twarzami zmienionymi przez chirurgię plastyczną, pojawiają się frankensztajnowate postacie, zbudowane z ulicznych inwektyw i wzajemnych gęb. To karykaturalne awatary, reprezentujące wyobrażenia o polskości. Patoinfluenserka, Korpolaska, Prawdziwy Mężczyzna, Modna Para Gejów, Europolacy i inne postacie ożywają na tej nietypowej wystawie.
Projekt "Równorodność" nie jest socjologią, lecz zestawieniem "typów" opartych na stereotypach i wyobrażeniach. Agata Pyzik podkreśla, że to karykatury, ludzie-memy, którzy istnieją głównie w sferze wyobraźni. To jednak karykatury, które mają na celu skłonić do refleksji nad powszechnym stereotypizowaniem w debacie publicznej.
Tomasz Armada, poruszając się między różnymi światami, takimi jak teatr, sztuka wizualna czy moda, podkreśla, że zawsze stara się być otwarty na różnorodność ludzi i ich punktów widzenia. Jego praca nie zna granic wieku, płci, tożsamości czy orientacji. W "Równorodności" chciał uświadomić ludziom, że mimo różnic, w istocie stanowimy społeczeństwo głównie chłopskie, bardzo homogeniczne, a stereotypy są śmieszne i beznadziejne.
Wystawa "Równorodność" to nie tylko zbiór karykatur, ale także subtelne spojrzenie na współczesną Polskę, stawiające pytania o tożsamość, stereotypy i różnorodność społeczną. Armada i Pyzik stworzyli niezwykłą przestrzeń, w której sztuka spotyka się z satyrą, a publiczność zmuszona jest do refleksji nad własnymi przekonaniami i postawami.
3.11.2020-20.04.2021
OPIS
KAMPANIA
WIDEO
LOOKBOOK
bottom of page